O MNIE

PIOTR KRÓL

Piotr Król urodził się w 1973 roku. W latach 1993-1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie z wynikiem bardzo dobrym obronił dyplom z zakresu malarstwa, rysunku i drzeworytu. W 1999 roku został laureatem Konkursu im. Władysława Strzemińskiego, w którym otrzymał Medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych za cykl drzeworytów. W 2006 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie malarstwa „Artysta i jego dzieło” organizowanego przez „Contemporary Painting”.

W 2007 roku został stypendystą szkoły fresku w Treglio prowadzonej przez jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy Vica Calabro. Swoje prace wystawiał na licznych wystawach w kraju i za granicą. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych m.in. w Szwecji, Szwajcarii, Argentynie, Włoszech, Meksyku, USA, Niemczech oraz oczywiście w Polsce.

W latach 2005-2010 pracował jako wykładowca w kilku szkołach policealnych osiągając w prowadzonych przez siebie grupach rewelacyjny, wahający się między 94 a 100% wynik zdawalności na egzaminie zawodowym. Wśród jego wychowanków są obecni uczniowie King Edwards’s School w Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Le Rosey w Szwajcarii oraz studenci: Metropolitan University BA(Hons) Interactive Arts w Manchesterze (Wielka Brytania), Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Grafiki i Malarstwa), Wydziału Wzornictwa na Politechnice Łódzkiej. Piotr Król uczy z pasją i oddaniem, znany jest też ze stawiania swoim wychowankom wysokich wymagań, czego efektem są wspaniałe wyniki.

PEŁNY WYKAZ WYSTAW PIOTRA KRÓLA

WYSTAWY INDYWIDUALNE

2007 Galeria Adi-Art, Łodź
2007 Muzeum Sztuki w Petrykozach – Galeria Wojciecha Siemiona
2008 Galeria Lyktan, Sztokholm, Szwecja, z S.Mostauskisem
2008 Galeria Giza – prezentacja internetowa
2008 Galeria Orla, Zakopane
2009 Galeria Winda, Kielce
2009 Galeria Nova, Łódź
2013 Galeria MM Chorzów

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

1997 Konkurs im. W.Strzemińskiego – Medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Łodzi za cykl drzeworytów

2006 Konkurs malarstwa „Contemporary Painting” – Artysta i jego dzieło 2006 – I nagroda

2007 Stypendium Szkoły Fresku Vica Calabro w Treglio, Włochy

WYSTAWY ZBIOROWE

2006 III Międzynarodowe Forum Sztuki, Łódź
2007 Współcześni, Galeria Adi-Art, Łódź
2007 Wystawa Poplenerowa – Budy Lucieńskie
2007 Wystawa Laureatów konkursu – „Artysta i jego dzieło”, Łódź
2007 Wystawa polskiego malarstwa – Ostra Gymnasiet – Sztokholm, Szwecja
2007 Wystawa Drogi Krzyżowej w Bazylice Archikatedralnej – Łódź
2008 Wystawa Drogi Krzyżowej – Bazylika Matki Boskiej – Guadalupe, Meksyk
2008 Wystawa aukcyjna – Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej – Nowy Jork
2008 Interart – Massa Lubrense, Włochy
2010 Przegląd Sztuki Forma – Rawicz
2012 Performance – Galeria Manhattan – Łódź
2012 GemlucArt – Audytorium Księcia Rainiera Monte Carlo Monaco
2022 VI Biennale Sztuki w Piotrkowie

BIBLIOGRAFIA

2006/II „Współczesne malarstwo” – „Mąż melancholijny”
2007 Nr 17 „Oblicza Edukacji” – „Mąż melancholijny”
2008 „Król” – album
2008 Agora (30.09) – “Inter Art. Una Mostra di grande livello” Sorento, Włochy
2008 Dziennik Polski (25.10) – „Oczami duszy malowane”
2008 „Art and Freedom” – Amnesty International, Nowy Jork, USA

WYBRANE RECENZJE POCHODZĄCE Z ALBUMU: „KRÓL”

„Piotr Król ma z czego brać siłę. Jego obrazy to cały świat, który trudno podjąć słowem czy jakimkolwiek opisem. Wydaje mi się, że jest to osobowość, którą nazwałbym „ze skraju nocy i dnia”. Jest bogaty w niesamowicie ciężkie zadanie, które na drodze swej spiętrzył, by wyrazić wizję świata. Świat zawsze był chory i szaleńcy na pewno dlatego usiłowali go reperować, oddzielając mięso od kości. Dlatego istnieli Szekspir i Rembrandt. Tyle mam refleksji po obejrzeniu kilku obrazów, których Autor, jeśli się nie rozleci za szybko i będzie pracował, to na pewno uchwyci wyżynę i laury. Dobrze żyć w iluzji, za plecami której być może istnieje prawda. Szczęścia w drodze!”
Paweł Jocz Boulogne, 16 X 2007r.

„Piotr Król należy niewątpliwie do tych artystów, którzy nie ulegają nakazom mody.[…] Gatunkową jakość malarstwa Piotra Króla charakteryzuje solidność, rzetelność warsztatowa. Z podobną troską o jakość malarskiego rzemiosła spotykamy się niezwykle rzadko. Nie idzie tu o dokładność świata przedstawionego, ale o sam malarski proceder. Imponującej rzetelności warsztatu malarskiego nie można rozumieć u Piotr Króla jako wartości samoistnej. Wynika ona konsekwentnie z programu estetycznego artysty, środki wyrazowe cechuje troska o określona przedmiotowość, o wyraźny ład i zwartość kompozycji.[…] Ten podany przeze mnie niepełny zestaw cech malarstwa Piotr Króla wystarczy zapewne, aby ze szczególnym zainteresowaniem zwrócić się do jego sztuki i uznać ją za zjawisko ze wszech miar godne uwagi.[…]”
(prof. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi) - Wiesław Garboliński 2007r., Łódź

Piotr Król jest malarzem rozpoznawalnym i dobrze rokującym.[…] Malarstwo jego cechuje duża dyscyplina kompozycji i budowy klimatu obrazu.[…] Rysunek i malarstwo charakteryzuje się dużą emocjonalnością i oryginalną paletą barwną, co przy wyżej wspomnianej dyscyplinie powoduje, że obrazy Piotra Króla są tylko jemu przynależne. Jest rzetelnym i inteligentnym obserwatorem otaczającej nas rzeczywistości. Z tej umiejętności czerpie bodźce i inspiracje twórcze. Artysta jest świadomy tego, co się dzieje na rynku sztuki u nas i na świecie, mimo tego mozolnie szuka własnej drogi i odnoszę wrażenie, że ją znajduje. Jego twórczość to interesujące zjawisko artystyczne i dojrzała oferta dla tych, którzy szukają odskoczni od zgiełku cywilizacji i dyktatury mediów. Warto się zatrzymać przed jego obrazami zastanowić się nad propozycją artysty.”
(prof.Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) Stanisław Wieczorek, 21 XI 2007r., Jabłonna

SZKOŁA RYSUNKU I MALARSTWA PIOTRA KRÓLA

ul. Limanowskiego 157, I piętro
91-340 Łódź

GODZINY ZAJĘĆ

czwartek i piątek: 17:30 – 20:30
sobota: 10:00 – 13:00 i 13:00 – 16:00
(poza lipcem i sierpniem)

KONTAKT

+48 691 467 190
pracownialunalodz@gmail.com